AKILLI LENS

AKILLI LENS

AKILLI LENS

Göz içi lens tedavisi, katarakt ve gözdeki kırma kusurlarının tedavisi için kullanılan bir yöntemidir.

Bu yöntem, göz içindeki doğal merceğin yerine özel teknoloji ile üretilen merceklerin yerleştirilmesi ile uygulanmaktadır.

Bu tedavi yönteminde gözün içindeki mercek alınıp yerine birden fazla odak kabiliyeti olan mercek konulabilir. Hastada katarakt şikayeti veya uzak, yakın problemi varsa mercek tedavisi için aday olabilir.

Göz İçi Lens Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uygulanan bu yönteme Clear (şeffaf) lens değişimi denilmektedir. Lens, 3mm’lik kesi ile gözün içine yerleştirilir ve vücut ısısıyla normal şeklini alır.

Tedavinin aynı zamanda bir katarakt yöntemi olması sebebiyle tek seansta hastanın hem kataraktı tedavi edilir, hem de göz içine konulacak mercek ile uzak ve yakın görme problemi uygun adaylarda giderilir.

Merceklerde çeşitli halkalar mevcuttur. Bu halkaların bir kısmı uzağı, bir kısmı ise yakını görmeyi sağlar. 

 

Göz İçi Lens Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Bu tedavi için hasta seçimi çok önemlidir. Hasta için uzağı mı yoksa yakını mı görmenin daha önemli olduğuna dikkat edilmelidir. Hasta seçiminde diğer önemli bir konu ise hastanın pupil boyutlarıdır. Hastanın öncelikle detaylı bir göz muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyata uygun olmayabilir. Kataraktı olan hastanın mesleği, yaşı, sosyal aktivitesi, okuma alışkanlığı, entelektüel düzeyi de hasta seçiminde önem taşımaktadır. Tedavi başarısı uygun hasta seçimi, uygun teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve hekimin tecrübesi ve tabiî ki doğru mercek ile mümkündür.

 

Göz İçi Lens Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrasında görme 1-2 gün içinde normal seviyesine ulaşır.

Hekiminizin önereceği Antibiyotikli, kortizonlu göz damlaları ve gözyaşı damlaları önerilen süre boyunca kullanılmalıdır.

Ameliyat sonrası aynı taburcu edilir.

Rutin kontroller ameliyat sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 6. aydır fakat kontrol sıklık ve süreleri hekim tarafından değişkenlik gösterebilir. 

WhatsApp Destek