Sıkça Sorulan Sorular

Lasik ameliyatı sonrası ne yapmalıyım ?

OPERASYON SONRASI
 

 1. Lazer tedavisi sonrası kontroller 1 gün, 1 hafta ve 1 ay olarak takip edilir. Kontrol muayenesine düzenli olarak gelmeniz gerekmektedir.
 2. Tedavi sonrası gözün kapatılmasına gerek yoktur.
 3. Doktorunuzun size tavsiye ettiği şekilde ilaçlarınızın kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Lazer sonrası baş ağrısı hissederseniz aspirin dışında bir ağrı kesici almanıza sakınca yoktur.
 4. Lasik veya İlasik ameliyatlarında ilk gün bulanık görme ve gözlerde 6 – 8  saat batma, yanma ve sulanma olması normaldir.
 5. Lasek, Prk ameliyatlarında ilk 24 saat yanma, batma, sulanma, ağrı olması normaldir. Karanlık odada istiharat ediniz. Cep telefonu, televizyon, bilgisayar, tablet,  hiç bir elektronik alete bakmayınız.
 6. Ameliyat olduğunuz gün araba kullanmanızı ve işe gitmenizi önermiyoruz. Tozlu ortamlarda bulunmaktan kaçının.
 7. İlk 24 saat süresince tedavi edilen gözü ovalamak, kaşımak, el sürmek, yüz yıkamak, banyo yapmak sakıncalıdır. İlk günlerde gözünüze sabun ve şampuan kaçırmaktan sakının.
 8. Operasyonun ertesi günü sosyal ve iş yaşantınızı kısıtlayacak yan etki kalmaz. Geçici olarak miyop hastalar ertesi gün hafif hipermetrop olurlar. Okurken ve yakın çalışma yaparken zorlanabilirler bu durum birkaç gün sürebilir. Hipermetrop hastalarda miyop olurlar ve uzakta bulanıklık olabilir, bu durumda geçicidir.
 9. Operasyonun ertesi günü yapılacak kontrolde eğer korneal flepte kırışıklık, katlanma ya da alerjik reaksiyon gibi sorunlar görülürse yıkama önerilebilir ve bir gün sonrasında tekrar kontrolü gerekmektedir.
 10. Yakın gözlüğü takma 40 -  45 yaşın üstündeki kişilerde fizyolojik, doğal bir durumdur. Bu nedenle, doğru uygulanmış bir tedavi sonrası 40 yaş ve üstündeki kişiler doğal olarak sadece okurken yakın gözlüğü takmaya devam eder veya bazı durumlarda yakın gözlüğü takmaya başlarlar. 40 yaş ve üstünde iseniz bu konu hakkında bilgi doktorunuz tarafından verilecektir.Lazer tedavisi sonrası elde edilen yeni göz numaralarınız tam olarak ancak 3 ay sonra tespit edilebilir.
 11. Lazer tedavisinden sonra yeterli düzeltme olmadığı takdirde 2.kere tedavi olup olmayacağınıza 3 - 6 ayda yapılacak muayene sonucunda doktorunuz tarafından karar verilebilir ve gerek görüldüğünde ikinci tedavi yapılır.
 12. Lazer tedavisinden sonra 1 hafta süreyle göz makyajı yapmayınız. (Bayan)
 13. Lazer tedavisinden sonra 20.gün itibariyle ile denize, havuza girebilirsiniz. Ancak 4 hafta süreyle gözlerinizi korumaya özen gösteriniz.
 14. Ameliyat sonrası kozmetik amaçlı kontak lens kullanımının sakıncası yoktur ancak tedaviden en az 1 ay sonra doktor kontrolünde kullanmaya başlamanızda fayda vardır.

Tümünü Görüntüle
WhatsApp Destek